Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Konto bankowe
Zakładamy konto bankowe
Przepisy zmuszają każdego przedsiębiorcę do posiadania firmowego konta w banku - pocieszające jest to, że bank możemy sobie wybrać sami. Uznaliśmy, że dobrze jest załatwić sobie konto firmowe już w tym kroku, poprzedzając wypełnianie dokumentów do ZUS i do Urzędu Skarbowego, gdzie na formularzach podaje się numery rachunków bankowych.

Dlaczego musimy posiadać firmowe konto w banku?
Obowiązek posiadania rachunku bankowego przez przedsiębiorcę wynika z ustawy "Prawo działalności gospodarczej". Przez ten rachunek powinny przechodzić wszystkie te transakcje, których jednorazowa wartość przekracza równowartość kwoty 3.000 euro w złotówkach (11.400 zł).

 

Jeżeli w poprzednim miesiącu suma transakcji z jednym kontrahentem wyniosła więcej niż 10.000 euro w złotówkach (38.000 zł), wówczas musimy płacić przelewami z konta już kwoty przekraczające równowartość 1.000 euro (3.800 zł).
Z punktu widzenia prawa podane kwoty wyrażone w euro przeliczane są na polskie złote według kursu kupna Narodowego Banku Polskiego (NBP) z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonywane są wyżej opisane operacje.
PAMIĘTAJ:
Kwoty ok. 10 tys. zł powinieneś płacić przelewem (dzięki temu nie pomylisz limitów). Gdy takich przelewów były trzy, płać przelewem za wszystkie faktury tego dostawcy.

Czyli jeśli sprawdzamy maj, to bierzemy wskazany kurs złotego do euro z 30 kwietnia. Na nasze potrzeby postanowiliśmy te zasady uprościć i przyjmujemy, że kurs kupna wyniesie 3,80 zł.

A teraz po ludzku:
Zakładamy, że kurs euro wynosi 3,80 zł (im mniej tym większy margines bezpieczeństwa, że niewłaściwa kwota nie wbije nam się do głowy, powodując zbędne problemy). Jeżeli zatem masz komuś zapłacić (lub odwrotnie) więcej niż 11.400 zł, wówczas trzeba to zrobić przelewem z konta bankowego.
Druga sytuacja: w maju sprzedaliśmy jednej firmie usługi za kwotę przekraczającą 38.000 zł. W czerwcu konieczność korzystania z przelewów a nie gotówki pojawi się już przy płatności na kwotę 3.800 zł.

Wybór banku
Przy wyborze banku i konta bankowego trzeba się kierować wieloma kryteriami. Dla początkującego biznesmena najważniejszym elementem jest realny koszt utrzymania tego konta. W przeciwieństwie do rachunków bankowych osób prywatnych koszt utrzymania konta firmowego wcale nie należy do najniższych. Istotne jest wzięcie pod uwagę kosztu opłat za dokonywane przelewy, prowizje od wpłat i wypłat gotówkowych, korzystanie z czeków i kart, dostęp do konta czy to poprzez oddział banku, czy przez telefon, czy przez Internet.
Oferta banków jest bardzo szeroka i trudno się połapać, które rozwiązanie jest najlepsze. Dla ułatwienia tego wyboru przygotowaliśmy specjalny dział "Wybieramy bank" poświęcony tylko i wyłącznie temu zagadnieniu. Lektura zawartości tego działu przyda się zarówno przy wyborze bankowego konta po raz pierwszy, jak i przy decyzji o zmianie banku prowadzącego nasz rachunek.

Zakładanie konta w banku
W zależności od banku występują różne procedury przez które trzeba przejść w procesie zakładania rachunku bankowego. Najważniejszymi są:

  • wniosek o założenie konta,
  • wystawienie karty wzorów podpisów,
  • wniosek o wydanie czeków, bądź kart.
Założenie konta nie powinno potrwać dłużej niż kilka dni. Dodatkowymi dokumentami niezbędnymi w czasie zakładania konta są:
  • dowód osobisty,
  • kopia (ksero) zaświadczenia o wpisie do ewidencji oraz oryginał tego zaświadczenia do wglądu,
  • kopia (ksero) zaświadczenia o nadaniu numeru REGON oraz oryginał tego dokumentu do wglądu,
  • pieczątka firmowa (w niektórych bankach).

Może się zdarzyć, że bank zażąda od nas podania numeru NIP, którego jeszcze nie mamy - radzimy się wtedy wykłócać, że to nie jest potrzebne przy zakładaniu konta. Bo nie jest. Jeśli pracownik banku mimo to się upiera, to radzimy pójść do innego banku. Pamiętaj, że to ty jesteś klientem i nie musisz biegać za papierkami i składać nie wymaganych przez prawo dodatkowych oświadczeń i zaświadczeń tylko dlatego, że pracownik jakiegoś molocha ma zły dzień. Ponadto weź pod uwagę, że jeżeli już na początku bank traktuje Cię w ten sposób, to co będzie później?

Inaczej wygląda zakładanie konta w banku internetowym. Wypełniamy wówczas formularz zgłoszeniowy i czekamy na przesyłkę, w której znajdziemy dokładne wyjaśnienie dalszej procedury. Roboty papierkowej jest mniej, za to więcej czasu spśdzisz w punkcie ksero.

| Pieczątka firmowa | Urząd Skarbowy |

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Konto bankowe