Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Wybieramy bank

Ranking banków
W naszym pięknym kraju nic nie dzieje się przypadkiem. Wprowadzenie obowiązku posiadania konta bankowego przez każdą firmę stało się złotą żyłą pieniędzy - tyle, że nie dla samych biznesmenów a dla obsługujących ich banków.
Aby dobrze wybrać bank, trzeba najpierw określić, z jakich usług będziemy w nim korzystać. Po co Ci firmowa karta kredytowa - poza szpanem? Czy większość wpływów w Twojej firmie będzie realizowana gotówką czy przelewem?
Dla małej firmy nie ma niczego gorszego (no, może poza przekształceniem formy prawnej) niż zmiana banku. Kontrahenci gubią pisma, zapominają o nowych fakturach, drukują przelewy ze starych wpisów w programach komputerowych itd. itp. Słowem: przez pół roku musisz utrzymywać dwa konta. Musisz dobrze wybrać na początku.

 

Zasady budowy rankingu
Każdy ranking banków rządzi się własnymi zasadami. Inne wyniki dają rankingi oparte o ocenę kompleksowej oferty banków, inne zaś przy skupieniu się na sprawach wymiernych.
Nasz ranking banków - tak jak cały vortal MałyBiznes.pl - ma służyć pomocą początkującym biznesmenom, którzy i tak są wystarczająco przerażeni tym, co ich czeka. Jednym z głównych problemów małych firm jest maksymalne możliwe ograniczanie kosztów. Nie ma żadnego problemu w wydaniu tysięcy złotych bez efektu - to potrafi każdy. Przyjęliśmy zatem, że nasz czytelnik poszukuje banku taniego, tak aby jak najwięcej środków pozostało mu na inne wydatki związane z firmą - choćby na biuro księgowe, reklamę czy benzynę niezbędną do odwiedzania potencjalnych klientów.
(przeczytaj zasady przed lekturą wyników)
Warto przeczytać:
 • Czy warto przejść na podatek liniowy?
 • Wady i zalety podatku VAT
 • Najtańsze konta firmowe
 • Wypełniamy deklarację ZUS DRA
 • Wady i zalety ulgowych składek na ZUS
 • Komputer dla firmy
 • Oprogramowanie i bezpieczeństwo w firmie
 • WYBIERZ PRZYKŁADOWĄ FIRMĘ, KTÓRA NAJBARDZIEJ PRZYPOMINA TWOJĄ.

  Wszystkie przykłady, które bierzemy pod uwagę, są oparte o rzeczywiste, znane nam osobiście firmy. Wybór właściwego odpowiednika jest kluczowy dla wyciągnięcia poprawnych wniosków. Nie spiesz się, przeczytaj opisy uważnie.

  Mikrofirma - najmniejsza firma, brana przez nas pod uwagę przy konstruowaniu rankingu. Zakłada konto bankowe tylko dlatego, że wymaga tego prawo oraz zasady opłacania podatków i składek ZUS. Konto to jest używane tylko do wysyłania przelewów za telefon komórkowy, do ZUS oraz do Urzędu Skarbowego. Swój obrót firma generuje w postaci gotówkowej. Wpłaca pieniądze dwa razy w miesiącu - w pierwszym tygodniu (na składki ZUS) oraz po 15 (na podatek PIT i VAT).

  Firma Business-To-Business - firma usługowa obsługująca tylko inne firmy. Nie posiada dzięki temu obrotów gotówkowych (lub bardzo niewielkie). Zapłata za usługi wpływa zawsze na konto firmowe, z którego regulowane są wszystkie należności. Tylko raz w miesiącu zdarza się wpłata gotówkowa w kwocie ok. 1 tys. zł (gdy zabraknie niewielkiej sumy do zapłacenia faktury).

  Mały sklep - firma prowadzi działalność w postaci małego, wyspecjalizowanego sklepu. Przychody generuje wyłącznie gotówkowe, za zakupy w hurtowniach również płaci gotówką. Dwa razy w miesiącu zdarza się jednak sytuacja, gdy opłaca faktury terminowe w kwotach ok. 3 tys. zł każda. W związku z tym dwa razy w miesiącu wpłaca część utargu do banku, kwota jest zwiększana o sumy należne ZUS-owi i Urzędowi Skarbowemu. Zatrudnia jednego pracownika, który odbiera wypłatę w gotówce.

  Średni sklep - firma prowadzi działalność w postaci sklepu. Przychody generuje wyłącznie gotówkowe, za zakupy w hurtowniach również w większości płaci gotówką. Raz w tygodniu opłaca faktury terminowe w kwotach ok. 6 tys. zł każda na konta hurtowni. W związku z tym cztery razy w miesiącu wpłaca część utargu do banku. Wpłaca też pieniądze na składki ZUS-owskie i podatki. Zatrudnia trzech pracowników, z czego jeden odbiera wypłatę w gotówce, pozostali przelewami na konta osobiste.

  Duży sklep - łączne przychody gotówkowe firmy są na tyle duże, że właściciel nie biega po mieście z plikami banknotów w neseserze. Ponieważ utarg dzienny wynosi ok. 6 tys. zł, właściciel wpłaca pieniądze co drugi dzień w kwocie ok. 8 tys. zł (pozostałe środki wydaje na szybkie zakupy gotówkowe w hurtowniach). Faktury opłaca sześciu dostawcom - płaci im regularnie co tydzień. Ponadto wypłaca trzem pracownikom pensję poprzez przelewy bankowe. Czwarty pracownik nie ma konta, wypłaca mu zatem pobory gotówką.

  Hurtownia - firma wpłaca codziennie po ok. 10 tys. zł z utargu gotówkowego. Pozostałe przychody są wpływami bezpośrednio na konto. Hurtownia wysyła miesięcznie ok. 80 przelewów do dostawców oraz ok. 10 z tytułu kosztów dodatkowych (telefony, sprzątanie, pensje). Zatrudnia czterech pracowników, odbierających wypłaty przelewami na konto.

   

  NAWIGATOR: Strona główna -> Wybieramy bank