Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz ZUS ZFA - przykład wypełnienia
Formularz ZUS ZFA - przykład wypełnienia
Zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej

Wypełnienie GUS-owskiego formularza RG1 było dobrym ćwiczeniem przed walką z najbardziej skomplikowanymi formularzami ZUS-owskimi. Pamiętaj, że ściągnięte z naszego działu "Przydatne pliki" formularze nie mogą być składane w ZUS. Możesz je wydrukować i wypełnić jako przykład na brudno, ale do ZUS-u wolno składać tylko oryginalne, pobrane tam formularze (mają nieco grubszy papier, zachowują też dokładne wymiary kratek pasujące do skanerów).

 

Oryginalne formularze ZUS możesz wysłać pocztą poleconą (i tylko poleconą a najlepiej dodatkowo za potwierdzeniem odbioru). Pamiętaj, żeby skorzystać z kopert formatu A4, gdyż formularzy tych nie należy zginać i składać. Przedtem jednak koniecznie zrób kopię ksero formularzy. Obowiązuje zasada, że ZUS wszystko wcześniej czy później gubi i musisz mieć dowody na to, że nie jesteś wielbłądem. Teczka z formularzami może Ci się nagle przydać za osiem lat, bo ZUS zagwarantował sobie możliwość sprawdzania papierów przez 10 lat. I tak zresztą nie zdąży. :-)

I. DANE ORGANIZACYJNE

Zaznaczasz pole 1, ponieważ jest to zgłoszenie płatnika składek a nie zmiana danych.

II. DANE IDENTYFIKACYJNE PŁATNIKA SKŁADEK

Pilnuj, abyś nie pomylił numerków.
W polu 01 wpisujesz numer NIP (każdy obywatel otrzymuje go w Urzędzie Skarbowym, jest niezmienny na całe życie), w polu 02 numer REGON (nadaje go GUS na podstawie formularza RG1). W polu 03 umieszczasz numer PESEL (masz go w dowodzie osobistym).
W polu 04 wpisujesz cyfrę 1 (obowiązuje zasada posługiwania się dowodem osobistym - nie wiedzieć czemu panienki z ZUS nie cierpią paszportów) oraz serię i numer dowodu osobistego. Pomiędzy serią (zarówno w starych jak i nowych dowodach są to litery) i numerem (składającym się, jak sama nazwa wskazuje, z cyfr arabskich) nie zostawiamy przerwy.
W polu 06 umieszczasz nazwę skróconą. Jeżeli się nie mieści, to masz problem. Skróć nazwę (po co ci było to pepeuha?) a jeżeli nazywasz się Władysław Starołęcki-Brzęczyszczykiewicz, to musisz podać tylko pierwszą literę imienia. Tak naprawdę nikogo w ZUS nie interesuje, co tutaj wpiszesz. Liczy się tylko jedno: podane w tym formularzu dane skrócone muszą być dokładnie takie same jak na drukach przelewów, które będziesz co miesiąc wysyłał oraz wszystkich innych formularzach ZUS-owskich.
Datę urodzenia w polu 09 podajesz w formacie dwucyfrowy dzień / dwucyfrowy miesiąc / czterocyfrowy rok.

III. DANE EWIDENCYJNE PŁATNIKA SKŁADEK

Szczytowo idiotyczna pułapka. W polu 01 działu III wpisujesz swoje drugie imię. Nie przejmuj się, jeśli z rozpędu wpisałeś pierwsze - wszyscy tak robią. :-) Wyrzucasz formularz i zaczynasz jeszcze raz, wysyłając w myślach dobre życzenia Prokomowi, ZUS-owi i obiecującemu ułatwienia dla przedsiębiorców rządowi IV Rzeczpospolitej.

IV. PODSTAWA DO PROWADZENIA POZAROLNICZEJ DZIAŁALNOŚCI

W punkcie 01 wpisujesz kod 11 (jako osoba prowadząca jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą).
Pozostałe dane spisujesz z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, które otrzymałeś w urzędzie miasta/gminy.

V. DANE O RACHUNKU BANKOWYM PŁATNIKA SKŁADEK

Masz obowiązek podawać numery swoich kont bankowych (tylko firmowych, nie osobistych) zarówno w Urzędzie Skarbowym jak i w ZUS.
Uwaga!W naszym przykładzie przyjęliśmy, że firma ma na początek tylko jedno konto bankowe. Jeżeli ma ich więcej, trzeba zaznaczyć w tym dziale krzyżykiem punkt 02 i wypełnić kolejny formularz ZUS-owski - ZUS ZBA. Czeka Cię to również wtedy, gdy założysz drugi rachunek później. Będziesz musiał zaktualizować dane podane w ZUS.
Formularz ZUS ZBA znajdziesz w naszym dziale "Przydatne pliki".

KOLEJNE PUNKTY FORMULARZA   > > >

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz ZUS ZFA - przykład wypełnienia