Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki -> VAT-7K: przykład wypełnienia

VAT-7K - kwartalna deklaracja rozliczeniowa
Przykład wypełnienia formularza

Formularz VAT-7K wypełniają firmy, które rozliczają się z podatku VAT w cyklu kwartalnym. Formularz powinien zostać wypełniony i złożony w Urzędzie Skarbowym, w którym rozliczamy się z podatku VAT (przypominamy, że czasem VAT rozliczamy w innym US niż podatek PIT - pisaliśmy o tym tutaj.)
Składanie tego formularza raz na kwartał jest wygodniejsze, niż comiesięczne bieganie do urzędu z VAT-7. Niestety nie jest to propozycja dla wszystkich.

 

Mogą z niej skorzystać tak zwani "mali podatnicy" (sprzedaż w poprzednim roku poniżej 800 tys. euro), którzy wybrali metodę kasową. Jeśli nie wybrali metody kasowej , to też mogą składać deklarację kwartalnie, ale wcześniej muszą pisemnie poinformować naczelnika urzędu w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który będzie po raz pierwszy składana kwartalna deklaracja podatkowa.
Czyli na przykład jeśli chcemy przejść na deklaracje kwartalne od lipca 2006, to pismo do naczelnika urzędu musimy złożyć przed końcem czerwca i analogicznie dla innych kwartałów. Dotyczy to też rolników ryczałtowych dostarczających produkty rolne lub świadczących usługi rolnicze - i tylko takich rolników.

Ze względów technicznych niektóre pliki ilustracyjne zostały pomniejszone. Nie musisz jednak męczyć się z nosem przyklejonym do monitora - po kliknięciu na pomniejszony obrazek w nowym oknie pojawi się w pełnej skali. Formularz VAT-7 należy najpierw wypełnić "na brudno", mając swój egzemplarz przed oczami na biurku.

Początek wypełniania formularza - jak to początek - jest prosty. Podajemy nasz numer NIP. Ilość kratek odpowiada ilości cyfr plus trzy rozdzielające myślniki.

Podajemy kwartał i rok jakiego deklaracja dotyczy.

W polu 6 podajemy informację o urzędzie skarbowym do którego nasz formularz kierujemy. Jest to ten sam Urząd , w którym zarejestrowaliśmy się za pomocą formularza VAT-R.
W polu 7 krzyżyk stawiamy w pierwszym kwadracie (1), bo po prostu chcemy złożyć deklarację po zakończeniu kwartału. Krzyżyk w kwadraciku (2) stawiamy jeśli deklarację za dany kwartał składamy po raz drugi lub kolejny - może tak być, gdy w pierwszej deklaracji była pomyłka lub czegoś nie wypełniliśmy. Wówczas deklaracja stanie się korygującą.

W polu 8 zaznaczamy krzyżykiem kwadrat (2), bo jesteśmy osobą fizyczną a nie spółką.
W polu 9 przedstawiamy się zwracając uwagę na kolejność imion. Za pomyłkę może nas nie wbiją na pal, ale po co wracać do urzędu i to prostować. Po najmniejszej linii oporu: wpisz tylko pierwsze imię. Ponadto podajemy datę urodzenia - naprawdę nie mamy pojęcia po co, skoro i tak US identyfikuje podatników tylko po numerze NIP. Może kiedyś wyślą ci kartkę urodzinową?

Zakładamy, że wiesz gdzie mieszkasz, więc wypełnienie tych pól nie powinno nastręczyć żadnych trudności. :-)
Tuż po reformie administracyjnej były problemy z określeniem powiatu i gminy. Wówczas przyjęło się, że jeżeli miasto jest wyodrębnionym powiatem (lub gminą) to wpisywało się dane np. "m. Łódź". Nikt na to nigdy nie zwraca uwagi, więc możesz sobie odpuścić zastanawianie się nad nazwą gminy/powiatu i wpisać jak leci.

KOLEJNE PUNKTY FORMULARZA > > >

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki -> VAT-7K: przykład wypełnienia