Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki

PŁACIMY PODATKI

Ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa czy KPiR?
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem formy opodatkowania, zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika.
(pełny tekst artykułu)

Czy zostać płatnikiem podatku VAT?
Jeżeli zastanawiasz się, czy podatek VAT przyniesie Ci więcej złego czy dobrego, przeczytaj nasz krótki tekst wymieniający wady i zalety bycia płatnikiem VAT-u.
(pełny tekst artykułu)

 

Podatek liniowy - tak czy nie?
Osoby zakładające działalność gospodarzą muszą m.in. zdecydować się na formę opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy, który w tym artykule opiszemy.
Osoby, które prowadzą już działalność gospodarczą, mogą zmienić formę opodatkowania na początku każdego roku kalendarzowego - termin mija 20 stycznia, ale lepiej nie pozostawiać tego na ostatnią chwilę.
(pełny tekst artykułu)

Warto przeczytać:
 • Czy warto przejść na podatek liniowy?
 • Wady i zalety podatku VAT
 • Najtańsze konta firmowe
 • Wypełniamy deklarację ZUS DRA
 • Wady i zalety ulgowych składek na ZUS
 • Komputer dla firmy
 • Oprogramowanie i bezpieczeństwo w firmie
 • Stałe zaliczki na PIT (podatek dochodowy)
  Firmy, które działały w 2005 roku, mogą do 20 lutego 2007 r. zdecydować się na płacenie tzw. stałych zaliczek na PIT. Ułatwia to planowanie finansów a co najważniejsze urzędy nie mogą zlecać w ciągu roku podatkowego żadnych remanentów.
  (pełny tekst artykułu)

  Formularz VAT-7 wypełniają firmy, które rozliczają się z podatku VAT w cyklu comiesięcznym. Tutaj znajdziesz przykład wypełniania tej deklaracji.
  Z kolei formularz VAT-7K wypełniają firmy, które rozliczają się z podatku VAT w cyklu kwartalnym (tzw. mali podatnicy). Dla nich przykład wypełnienia znajduje się tutaj.
  Formularz powinien zostać wypełniony i złożony w Urzędzie Skarbowym, w którym rozliczamy się z podatku VAT (przypominamy, że czasem VAT rozliczamy w innym US niż podatek PIT - pisaliśmy o tym tutaj.)

  Każdy przedsiębiorca wypełnia co miesiąc jeden z dwóch formularzy związanych z zaliczką na podatek dochodowy (nie dotyczy to tylko osób prowadzących działalność ponad dwa lata, które zdecydowały się na opłacanie podatku PIT stałymi zaliczkami miesięcznymi). Przygotowaliśmy po trzy wersje wypełnienia fomularzy PIT-5L (podatek liniowy 19%) i PIT-5 (podatek płacony wg klasycznej skali) - w zależności od wyniku finansowego firmy.

  Wszystkie formularze można albo wysyłać listem poleconym albo zanosić osobiście. W pierwszym przypadku przypnij dowód nadania do kserokopii wysyłanego formularza; w drugim zaś dopilnuj, aby kancelaria podstemplowała Ci potwierdzenie przyjęcia dokumentu na jego kopii.
  Pamiętaj: kopia bez potwierdzenia wysyłki lub przyjęcia w kancelarii jest nic nie warta i do niczego nie możesz jej wykorzystać.

  NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki