Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki -> VAT-7: przykład wypełnienia

VAT-7 - miesięczna deklaracja rozliczeniowa
Przykład wypełnienia formularza

Formularz VAT-7 wypełniają firmy, które rozliczają się z podatku VAT w cyklu comiesięcznym. Ponieważ jest to nadal cykl najpopularniejszy, prezentujemy pełny przykład wypełniania tej deklaracji. Formularz powinien zostać wypełniony i złożony w Urzędzie Skarbowym, w którym rozliczamy się z podatku VAT (przypominamy, że czasem VAT rozliczamy w innym US niż podatek PIT - pisaliśmy o tym tutaj.)

 

Ze względów technicznych niektóre pliki ilustracyjne zostały pomniejszone. Nie musisz jednak męczyć się z nosem przyklejonym do monitora - po kliknięciu na pomniejszony obrazek w nowym oknie pojawi się w pełnej skali. Formularz VAT-7 należy najpierw wypełnić "na brudno", mając swój egzemplarz przed oczami na biurku.

Początek wypełniania formularza - jak to początek - jest prosty. Podajemy nasz numer NIP. Ilość kratek odpowiada ilości cyfr plus trzy rozdzielające myślniki.

Podajemy miesiąc i rok jakiego deklaracja dotyczy. Ponieważ formularz wypełniamy w naszym przykładzie w połowie lutego 2006 r., wpisujemy styczeń.

W polu 6 podajemy informację o urzędzie skarbowym do którego nasz formularz kierujemy. Jest to ten sam Urząd , w którym zarejestrowaliśmy się za pomocą formularza VAT-R.
W polu 7 krzyżyk stawiamy w pierwszym kwadracie (1), bo po prostu chcemy złożyć deklarację po zakończeniu miesiąca. Krzyżyk w kwadraciku (2) stawiamy jeśli deklarację za dany miesiąc składamy po raz drugi lub kolejny - może tak być, gdy w pierwszej deklaracji była pomyłka lub czegoś nie wypełniliśmy. Wówczas deklaracja stanie się korygującą.

W polu 8 zaznaczamy krzyżykiem kwadrat (2), bo jesteśmy osobą fizyczną a nie spółką.
W polu 9 przedstawiamy się zwracając uwagę na kolejność imion. Za pomyłkę może nas nie wbiją na pal, ale po co wracać do urzędu i to prostować. Po najmniejszej linii oporu: wpisz tylko pierwsze imię. Ponadto podajemy datę urodzenia - naprawdę nie mamy pojęcia po co, skoro i tak US identyfikuje podatników tylko po numerze NIP. Może kiedyś wyślą ci kartkę urodzinową?

Zakładamy, że wiesz gdzie mieszkasz, więc wypełnienie tych pól nie powinno nastręczyć żadnych trudności. :-)
Tuż po reformie administracyjnej były problemy z określeniem powiatu i gminy. Wówczas przyjęło się, że jeżeli miasto jest wyodrębnionym powiatem (lub gminą) to wpisywało się dane np. "m. Łódź". Nikt na to nigdy nie zwraca uwagi, więc możesz sobie odpuścić zastanawianie się nad nazwą gminy/powiatu i wpisać jak leci.

KOLEJNE PUNKTY FORMULARZA > > >

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki -> VAT-7: przykład wypełnienia