Formularz powinien zostać wypełniony i złożony w Urzędzie Skarbowym, w którym rozliczamy się z podatku VAT (przypominamy, że czasem VAT rozliczamy w innym US niż podatek PIT - pisaliśmy o tym tutaj.)
Początek wypełniania formularza - jak to początek - jest prosty. Podajemy nasz numer NIP. Ilość kratek odpowiada ilości cyfr plus trzy rozdzielające myślniki. To nie reguła na formularzach. Tu zwracamy Ci na to uwagę, żebyś nie pomyślał, że zgubiłeś gdzieś trzy cyfry wpisując numer. Dlaczego myślniki nie są wydrukowane na formularzu? Cóż, to jedno z tych pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi.
W polu 4 krzyżyk stawiamy w pierwszym kwadraciku (1), bo formularz składamy po raz pierwszy i służy on pierwszej rejestracji. Krzyżyk w kwadraciku (2) postawimy w przyszłości, przy wypełnianiu analogicznego formularza, jeśli będziemy zmieniać dane przekazane wcześniej urzędowi - o ile będzie to jeszcze ten formularz, bo posługiwać się nim można tylko do końca 2005 roku. W polu 5 podajemy informację o urzędzie skarbowym do którego nasz formularz kierujemy.
Zgodnie z opisem te pola pomijamy, bo wypełniamy formularz w celu rejestracyjnym, a nie aktualizacyjnym. Zmiana właściwości urzędu skarbowego występuje wówczas, gdy przenosimy miejsce wykonywania działalności w rejon obsługiwany przez inny US. Najłatwiej o taką sytuację w większych miastach, które mają po kilka dzielnic i w związku z tym kilka dzielnicowych urzędów skarbowych.
Tu niczego nie wypełniamy, ale chcemy zwrócić uwagę na pouczenie autorów formularza. W dalszej części segmentu B formularza te same pola należy wypełniać odmiennie w zależności od tego czy jest się podatnikiem niebędącym osobą fizyczną (jedna gwiazdka *), czy będącym osobą fizyczną (dwie gwiazdki **). W naszym przykładzie wypełniającym jest osoba fizyczna, więc pola będziemy wypełniać zgodnie z poleceniami oznaczonym dwiema gwiazdkami **.
W polu 9 zaznaczamy krzyżykiem kwadracik (2), bo jesteśmy osobą fizyczną. Przyjmujemy tu, że nie jesteśmy osobą zagraniczną - czyli taką, która nie prowadzi w Polsce swojej firmy lub mieszka poza granicami naszego kraju. Osoby zagraniczne uprasza się o prowadzenie biznesu w Polsce i zamieszkanie u nas, jeżeli nie stać ich na wielkie kancelarie doradztwa podatkowego.
W polu 10 przedstawiamy się zwracając uwagę na kolejność imion. Za pomyłkę może nas nie wbiją na pal, ale po co wracać do urzędu i to prostować.
W polu 11 należy podać imię ojca i matki... Banalne? Niby tak, ale jak ktoś nie zna, to co? Naszym zdaniem należy wtedy napisać to samo, co znajduje się w akcie urodzenia.
W polu 12 podajemy nasz ukochany numer PESEL. Nie REGON! REGON podają podatnicy nie będący osobami fizycznymi, a my jesteśmy osobą fizyczną i wypełniamy to pole zgodnie z poleceniem oznaczonym dwiema gwiazdkami **.
W polu 13 podajemy naszą datę urodzin w układzie dd-mm-rrrr. Jak ktoś zapomni, to może sobie sprawdzić z numerem PESEL. Pierwsze dwie cyfry tego numeru do rok urodzenia, ale bez 19. Kolejne dwie to miesiąc i kolejne dwie to dzień. W naszym przykładzie Janek ma numer zaczynający się od 800310 i to jest właśnie jego data urodzenia 10-03(marzec)-(19)80.
Zakładamy, że wiesz gdzie jesteś zameldowany, więc wypełnienie tych pól nie powinno nastręczyć żadnych trudności. Pola 21, 22 i 23 możesz wypełnić, ale nie musisz. Chwilowo nie ma obowiązku posiadania telefonu, faksu i skrzynki poczty elektronicznej. Jak będzie inaczej, damy Ci znać wysyłając nasz bezpłatny biuletyn - o ile go zaprenumerujesz.
KOLEJNE PUNKTY FORMULARZA > > >
|