Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki

Stałe zaliczki na PIT (podatek dochodowy)

Do 20 lutego musisz podjąć decyzję, czy chcesz pracowicie wypełniać co miesiąc druczek PIT-5 czy też nie. Możesz to zrobić, jeżeli spełniasz jednocześnie wszystkie poniższe warunki:

 • będziesz prowadzić działalność gospodarczą w 2007 r.;
 • prowadziłeś(aś) działalność gospodarczą w latach 2005-2006;
 • w roku 2005 dochód z działalności przekroczył 2790 zł.
 •  

  Dodatkowa opcja: jeżeli w roku 2005 dochód z działalności był niższy niż 2790 zł, możesz sięgnąć do roku 2004. Jeżeli prowadziłeś(aś) wtedy działalnośc gospodarczą i dochód z niej przekroczył ten limit, możesz wybrać stałe zaliczki na podstawie dochodu z 2004 roku.

  Uwaga! Pułapka braku decyzji. Jeżeli nie wyślesz do Urzędu Skarbowego pisma w sprawie przejścia na stałe zaliczki na PIT, wówczas przejdziesz automatycznie na rozliczanie na podstawie comiesięcznego PIT-5 lub PIT-5L. Nawet wtedy, gdy w 2006 roku firma płaciła stałe zaliczki. Jeżeli chcesz je utrzymać: musisz zmieścić się w terminie do 20 lutego.

  Co to daje?

  Po pierwsze masz stałą kwotę do zapłacenia 20 dnia każdego miesiąca w 2007 roku. Bez względu na to, co będzie się działo, musisz taką samą kwotę wpłacić. Jeżeli zatem twoje firma bardzo mocno się rozwija i dochody rosną, odsuwasz w czasie płacenie podatku i rozliczysz się z dochodu dopiero w kwietniu 2008 roku. Przygotuj się jednak na odpowiednio dużą dopłatę roczną na podstawie PIT-36 lub PIT-36L składane do końca kwietnia 2008 r. Jeżeli zapomnisz o odkładaniu pieniędzy, będziesz musiał pilnie znaleźć pożyczkodawcę, który ci to sfinansuje i oszczędność zmieni się w koszmar.

  Jeżeli firma idzie gorzej, w rozliczeniu za rok 2007 będziesz miał zwrot podatkowy. Jeżeli różnica jest niewielka, można zaryzykować. Jeżeli jednak płacił(a)byś znacznie więcej niż by to wynikało z dochodów firmy, trzeba odpuścić.

  Argumentem za utrzymaniem stałych zaliczek w takim przypadku jest problem remanentów. Jeżeli twoja firma opiera się o duży stan magazynowy (duża ilość towarów handlowych), wówczas luksus spokoju wynikający z braku zlecanych w ciągu remanentów jest ogromny. Jest to jednak argument tylko dla firm handlowych, nie usługowych.

     Z opowieści biznesmena:
     Za każdym razem, gdy z rozliczenia miesiąca wychodziło, że nie płacę podatku VAT, dostawałem z Urzędu Skarbowego pisemko nakazujące przeprowadzenie remanentu. W efekcie moje nadwyżki zakupów zerowały się i nagle musiałem płacić VAT, na który po prostu nie miałem pieniędzy. To był najważniejszy argument za przejściem na stałe zaliczki. W ogóle nie patrzyłem na kwoty, które będę musiał zapłacić 20 każdego miesiąca. Za wszelką cenę postanowiłem kupić sobie wolność od tych koszmarnych remanentów - bo na magazynie mamy asortyment składający się z około tysiąca towarów. Liczenie tego wszystkiego zajmowało trzy doby i rujnowało zarówno życie firmy jak i moje osobiste. Żona żartowała, że na szczęście moje "trudne dni" rozmijały się z jej "trudnymi dniami". Tylko dlatego się nie pozabijaliśmy.
     Dwa lata temu kosztowało mnie to sporo, bo obroty firmy spadły, ale przecież i tak dostałem zwrot podatkowy. Nie zmieniło to mojego zdania: za żadne skarby nie chcę robić pięć razy w roku remanentów, nawet jeśli muszę przez to wyskrobać co miesiąc dodatkowy tysiąc złotych na stałą zaliczkę.

  Wysokość zaliczki ustalasz następująco: bierzesz kwotę podatku PIT za rok 2005 (bez odliczania w tym miejscu składek zdrowotnych). Kwotę tę dzielisz przez 12. Wychodzi Ci jakaś suma, powiedzmy, że 1000 zł. Taka jest Twoja stała zaliczka na podatek PIT za rok 2007, którą opłacasz 20 dnia każdego miesiąca.
  Przy wypisywaniu przelewu ODEJMUJESZ od kwoty 1000 zł sumę wpłaconą w danym miesiącu (czyli 10 dnia jeżeli nie masz pracowników lub 15 dnia jeżeli ich masz) na swoją składkę zdrowotną. Powiedzmy, że składka zdrowotna wynosi 170 zł, zatem przelewasz na konto Urzędu Skarbowego 830 zł.
  Pamiętaj, że jeżeli poza jednoosobową działalnością jesteś DODATKOWO wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej, składkę zdrowotną wpłacasz podwójną lub nawet potrójną (z tytułu każdej działalności). Jeżeli płacisz podwójną składkę zdrowotną, wówczas w naszym przykładzie na konto US wpłacisz 660 zł.

  Decyzję o wyborze stałych zaliczek na PIT musisz podjąć do 20 lutego 2007 r. Pismo wysyłasz listem poleconym za potwierdzeniem odbioru: przypnij potwierdzenia do kserokopii pisma. Jest to decyzja nieodwołalna na cały rok podatkowy 2007.

  Podatki: strona główna

  NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki