Parametry notebooka
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Po pierwsze na matrycę monitora. Do komfortowej pracy musi być to
matryca 15-calowa o wysokim kontraście i jasności (ważne przy pracy w dzień).
Po drugie na dysk twardy -
40-60 GB to rozsądna wielkość.
Po trzecie na zainstalowany system operacyjny: do zastosowań biznesowych nie należy używać półproduktów,
MS Windows XP Professional jest systemem odpowiednio stabilnym, wystarczająco bezpiecznym i co najważniejsze, nie sprawiającym problemów użytkowych ludziom, którzy się na nim nie znają. Oczywiście można eksperymentować z różnymi odmianami
Linuxa (jeżeli zamiast zarabiania chcesz się zająć nauką systemu operacyjnego).
Natomiast nie ma żadnych zalet - naszym zdaniem - MS Windows XP Home Edition. Różnica w nazwie niewielka a w użytkowaniu ogromna - to tak naprawdę zupełnie inne systemy, tyle, że opakowane w podobną formę (wygląd) i nazwę.
Notebook powinien mieć łącze IRdA, aby można było łączyć się z Internetem za pośrednictwem telefonu komórkowego. Przyda się też wbudowany modem (skorzystamy z niego podłączając się u kontrahenta lub na wakacjach). Jeżeli planujesz założenie stałego łącza, wybierz notebooka z kartą sieciową.
Notebook powinien posiadać nagrywarkę CDR combo z odczytywaniem płyt DVD (jeżeli jest taka możliwość, warto dopłacić do nagrywarki DVD) oraz - uwaga - koniecznie co najmniej zewnętrzną stację dyskietek 3,5".
Kto dzisiaj korzysta z dyskietek? Faktycznie, robimy to rzadko. Ale pustą dyskietkę znajdziesz wszędzie, nawet w najmniej skomputeryzowanym biurze klienta. Z czystą płytą CDR może już nie być tak łatwo. Poza tym to wciąż najprostsza metoda przeniesienia kilku plików pomiędzy dwoma komputerami. Można oczywiście nosić z torbie całe zestawy do transferu danych (np. router USB-USB wraz z dyskami instalacyjnymi), ale po co? Nawet modne i popularne obecnie pen-drive'y wymagają niekiedy instalacji (np. jeżeli klient ma system Windows 98).
I bęc, bo tej najważniejszej płyty instalacyjnej na pewno nie znajdziesz właśnie wtedy, gdy będziesz jej najbardziej potrzebował. Przy okazji ostrzegamy, że wiele firm pracuje na sprzęcie sprzed wielu lat (bo nie potrzebują nowszego), który w ogóle nie ma portów USB!
Zatem: nie utrudniaj sobie życia, ono jest wystarczająco trudne. :-)
| Komputer dla firmy | Komputer stacjonarny | Oprogramowanie i bezpieczeństwo |