Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Komputer dla firmy -> Stacjonarny

Komputer dla firmy - stacjonarny
Jednak stacjonarny? Na pewno nie notebook? W porządku, spróbujemy co nieco doradzić.
Przede wszystim zapomnij o słabych konfiguracjach z półki marketu. Zawsze znajdzie się w nich jakaś pięta Achillesa. A to RAM-u tylko 256 MB, a to dysk twardy malutki, a to karty grafiki i muzyki zintegrowane (mogą "skwierczeć" wskutek słabego ekranowania). Składając komputer według własnych potrzeb możesz operować zarówno ceną jak i potrzebnymi parametrami.

 

Procesor - to w zasadzie fundamentalna decyzja. Standardem są procesory Pentium, ale już parę razy zdarzyło się, że tańsze o 30% AMD miały lepsze możliwości obliczeniowe. Naszym zdaniem powinieneś zdecydować się na tzw. średnią półkę AMD. Z tej półki wybierz procesor drugi od końca. Za rok zmienisz go na najlepszy w danej rodzinie i dzięki temu tanio i szybko poprawisz możliwości sprzętu. Obecnie najbardziej rozwojowe są procesory na tzw. Sockecie 939 (możesz kupić Semprona 3000+ a w przyszłości Athlona 64).

Płytę główną dobiera się do procesora. Powinna mieć możliwość obsługi najmocniejszego procesora z rodziny, którą wybrałeś w poprzednim punkcie. Powinna mieć co najmniej 4 sloty pamięci RAM. Chodzi o łatwość dołożenia pamięci kasowalnej w przyszłości. Płyty z Socketem 939 najczęściej posiadają już tzw. dwukanałową obsługę RAM - przyspieszy to współpracę z dwiema kościami pamięci operacyjnej.
Nie wydawaj na nią więcej niż 350-400 zł.

Warto przeczytać:
 • Czy warto przejść na podatek liniowy?
 • Wady i zalety podatku VAT
 • Najtańsze konta firmowe
 • Wypełniamy deklarację ZUS DRA
 • Wady i zalety ulgowych składek na ZUS
 • Komputer dla firmy
 • Oprogramowanie i bezpieczeństwo w firmie
 • Pamięć RAM - standardem jest 512 MB. Zwiększenie pamięci do 1 GB przynosi niewielką poprawe szybkości, naszym zdaniem niewartą dodatkowego wydatku. Pamięć powinna składać się z dwóch kości po 256 MB każda. Dlaczego? Bo jeżeli jedna się zepsuje, na drugiej będziesz mógł do czasu naprawy jeszcze pracować - choć będzie to uciążliwe.
  Jeżeli wybrałeś płytę główną obsługującą dwukanałowo pamięć RAM, kup jedną kość 512 MB - za rok dokupisz następną.

  Dysk twardy
  W chwili pisania tego tekstu (luty 2006 r.) najpopularniejszym i najlepszym cenowo rozwiązaniem są dyski o wielkości 200 GB. Większych kupować nie ma sensu, bo i tak stanieją za pół roku. Wybór dysku ma jedną ważną cechę: jeżeli w przyszłości będziesz dokupował drugi dysk, powinien on być tej samej marki co pierwszy. Ominiesz dzięki temu rafę "gryzienia się" różnych dysków. My pracujemy zawsze na dyskach Seagate - odradzamy stosowanie dysków najtańszych, mają większą awaryjność.
  Ważne polecenie dla serwisu: dysk powinien posiadać co najmniej cztery tzw. partycje. Pierwsza (10 GB) na system operacyjny. Druga (100 MB) na oprogramowanie (musisz tylko pilnować, aby programy instalowały się nie w ścieżkach domyślnych, lecz na dysku D:). Trzecia (85 GB) na backup - tu zrzucaj regularnie pliki na których pracujesz. Nie zawsze będziesz mieć czas na zrobienie kopii zapasowej na płycie CDR/DVD a taki dysk wirtualny ułatwi Ci ich robienie w wolnej chwili. Czwarta partycja (ok. 5 GB) jest przeznaczona na tzw. dyskową pamięć wirtualną. Jeżeli powiesz to w serwisie, będą wiedzieli, o co chodzi i co należy zrobić w ustawieniach systemu operacyjnego.
  Po co te komplikacje? Otóż może się zdarzyć, że wskutek intensywnej pracy lub ataku wirusa padnie tzw. partycja systemowa. Wtedy będzie jeszcze szansa na odzyskanie pozostałej zawartości dysku - ukrytej na dodatkowych partycjach wirtualnych.
  Korzystanie z partycji wymaga przyzwyczajenia, ale zapewniamy Cię, że kiedyś będziesz nam za to dziękował...

  Karta graficzna
  Karty grafiki do zastosowań biznesowych kosztują do 200 zł. Nie będą jednak dobre do rozrywki. W cenie do 300 zł kupisz już kartę z przyzwoitymi parametrami umożliwiającymi oglądanie filmów z DVD. Jeżeli będzie miała wbudowany tuner TV, możesz tez oglądać na nim telewizję. Choć to akurat jest naszym zdaniem bez sensu - telewizję należy oglądac na telewizorze...

  Karta muzyczna
  Niestety powinna być oddzielna a nie zintegrowana. Zintegrowane mogą bowiem wydawać dziwne dźwięki ("skwierczenie") ze względu na niewielkie możliwości ekranowania ich. Jeżeli nie zamierzasz podłączać do komputera wieży i głośników - w zupełności wystarczy najtańsza.

  DVD/CD/CDR
  Ceny odtwarzaczy i nagrywarek CD/DVD gwałtownie spadają. Nagrywarkę DVD można dostać już za 150-200 zł. Warto na to wydać pieniądze. Dzięki temu backup plików zajmie Ci mniej czasu i miejsca; na jednej płycie DVD zmieścisz ponad 4 GB danych. A backup plików ważnych dla Twojej firmy musisz robić co najmniej raz w miesiącu.

  Monitor
  Odradzamy kupowanie na potrzeby firmy monitórów LCD. To użytkowy nonsens. Klasyczne monitory osiągnęły szczyty możliwości i jednocześnie kosztują śmieszne pieniądze. Klasyczny monitor 17-calowy w cenie 500-600 zł będzie zawsze lepszy od taniego monitora LCD (za tysiąc). Jego jedyną wadą będzie wielkość. Za to obraz będzie bliski perfekcji.
  Jeżeli jednak masz ważny powód do kupienia monitora LCD (mało miejsca na biurku lub zrzędząca żona i dzieci), omijaj rafy tanich monitorów dostępnych w marketach. Kontrast powinien wynosić co najmniej 400:1, zaś jasność co najmniej 350. Częstotliwość odświeżania im mniejsza tym lepiej - poniżej 20 ms można już spokojnie oglądać filmy.
  Po tych parametrach można odróżnić monitory "tylko ładne" od monitorów "ładnych i przyzwoitych". Pasjonaci kochają monitory firmy iiama ze względu na doskonałe odwzorowanie kolorów, ale należą one do droższych. Do zastosowań biznesowych w zupełności wystarczy matryca 15-calowa. Taki monitor będzie kosztował ok. 1000-1200 zł. Zwróć uwagę na niedrogie a doskonałe technicznie monitory MAG (niestety, dobre są tylko niektóre modele).

  | Komputer dla firmy | Notebook czy stacjonarny? | Oprogramowanie i bezpieczeństwo |

   

  NAWIGATOR: Strona główna -> Komputer dla firmy -> Stacjonarny