Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Gdzie szukać przepisów?
Gdzie szukać przepisów?
W wielu miejscach portalu znajdziesz odwołania do powiązanych aktów prawnych. Niejednokrotnie zapoznanie się z tymi aktami jest niezbędne dla trafności podejmowanych decyzji. Do niektórych z nich znajdziesz tutaj bezpośrednie linki, ale niestety nie do wszystkich.

Niektóre przepisy mimo wszystko przedsiębiorca powinien posiadać w formie książkowej i z komentarzem - tak, aby mógł zajrzeć do nich w każdej chwili i nie czekać na uruchomienie komputera (albo Internetu w razie problemów technicznych). Spośród ponad 2500 pozycji wybraliśmy trochę ciekawych książek, które przedstawiamy w mini-księgarni "Książki dla biznesu".

 

Wskażemy jednak miejsce w Sieci, z którego za darmo możesz ściągnąć materiały. Nasza metoda to wykorzystanie Internetowego Systemu Informacji Prawnej prowadzonego przez Sejm RP. Ilekroć czytając zawartość naszego portalu trafisz na zdanie "patrz przepisy szczegółowe" (pojawi się tam również znak informacyjny z sybolem paragrafu) z podanym wskazaniem tytułu przepisu i odniesienia, postępuj tak, jak opisujemy to poniżej.
PAMIĘTAJ:
Ten znak informuje Cię, że powinieneś skorzystać z przepisów szczegółowych zawartych w sejmowym ISIP.

Wyszukiwanie przepisów
1. Wejdź na wyszukiwarkę Internetowego Systemu Informacji Prawnej [http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html] (po kliknięciu na ten link otworzy się dodatkowe okno).
2. Kliknij na link "Wyszukiwanie" znajdujący się w lewym menu strony.

3. W linii "Adres publikacyjny" wypełnij pola "Rok", "Numer" i "Pozycja" i wciśnij przycisk "Szukaj". Pojawi się wyszukiwany dokument lub lista dokumentów.

4. Z prawej strony znajduje się nazwa dokumentu, a z lewej link; po kliknięciu na niego uzyskujesz dostęp do informacji o dokumencie. Ważnymi informacjami o dokumencie jest istnienie "Tekstu ujednoliconego" (w górnej części) oraz aktów powiązanych (w dolnej części).
5. Po kliknięciu na link "Tekst ujednolicony" możesz otworzyć dokument zapisany w formacie PDF lub zapisać go na własnym komputerze. Podobnie z aktami powiązanymi. Jeśli na Twoim komputerze nie ma programu do odczytu plików w formacie PDF, możesz ściągnąć program Adobe Acrobat Reader (program jest bezpłatny i bardzo przydatny). W ten sposób uzyskujesz dostęp do wszystkich aktów prawnych obowiązujących w Polsce - nie wydając ani złotówki.

Przykład praktyczny
W tekście portalu znajdujesz informację "(patrz przepisy szczegółowe: ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930)".

1. Wchodzimy na adres [http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html],
2. Klikamy na link "Wyszukiwanie"

3. Wypełniamy pola "Rok" - 1998, "Numer" - 144 i "Pozycja" - 930 (dane te zawsze znajdziesz w tekście),

4. Wciskamy przycisk "Szukaj" i już mamy dostęp do poszukiwanego przepisu. Teraz klikamy na link określający Dziennik Ustaw w którym opublikowano przepis:

5. ...i otrzymujemy pełną informację o akcie prawnym. Gdy nasuniemy wskaźnik myszki na hasło "Tekst ujednolicony" otworzy się dodatkowe male okienko z zakodowaną nazwą pliku:

6. Klikając na zakodowaną nazwę pliku (tutaj D19980930Lj.pdf) rozpoczynamy ściąganie przepisu na dysk twardy naszego komputera.

Tym sposobem właśnie zaoszczędziliśmy kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych na zakup tego samego przepisu w formie drukowanej. Uwaga! Sama ustawa może okazać się niewystarczająca. Nie należy wtedy nadmiernie oszczędzać: ustawa z komentarzem to zupełnie inna jakość publikacji od czystego tekstu z ISIP.

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Gdzie szukać przepisów?