Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Jak znaleźć pomysł na biznes?
Jak znaleźć pomysł?
Myślisz, że nie masz nic? Przypomnij sobie słynne zdanie z "Ziemi obiecanej": ja nie mam nic, ty nie masz nic, razem mamy akurat tyle, żeby postawić fabrykę.

Każdy człowiek (nawet jeśli uważa, że nie ma niczego) ma głowę. Szczęśliwcy mają poza nią także sprawne kończyny, narządy zmysłów, są doskonałego zdrowia, a do tego są fizycznie atrakcyjni, nieprzeciętnie inteligentni i odziedziczyli fortunę po rodzicach. Decydująca jest jednak głowa - to w niej i tylko w niej może narodzić się pomysł, który pozwoli na wykorzystanie naszych potencjalnych możliwości.

 

Ogólnie pomysł powinien opierać się na naszym kapitale, którym nie są tylko pieniądze. Na kapitał składa się chęć do pracy oraz wszystko to do czego jesteśmy zdolni, co potrafimy i co mamy. Czyli, jeżeli mamy doskonałe umiejętności manualne, to możemy je wykorzystać przy pracy wymagającej precyzji, jeśli potrafimy pięknie śpiewać, to możemy zostać śpiewakiem.
PAMIĘTAJ:
Każdy ma doświadczenia i umiejętności, które może wykorzystać w biznesie. Musi tylko umieć je rozpoznać. Zasoby materialne są tylko dodatkiem - najważniejsze jest to, co umiesz robić.

Poza zdolnościami - zarówno nabytymi w toku edukacji i jak i wynikającymi z doświadczeń życiowych - nabieramy różnych umiejętności praktycznych, których nawet nie doceniamy.
Powinniśmy też uwzględnić zasoby materialne, czyli to co posiadamy. Jeżeli masz dom, możesz wynajmować pokoje. Szukając pomysłu należy wziąć pod uwagę cały swój potencjał; dokładnie, szczerze go opisać i na tej bazie szukać aktywności, która najlepiej wykorzysta nasze możliwości. Musisz do tego użyć wyobraźni i całej swojej wiedzy i inteligencji - tylko tyle można podać jako przepis na pomysł.

A w praktyce? Weź kartkę i coś do pisania. Zapisz wszystkie swoje zdolności (np. sprawność manualną, doskonały głos), umiejętności (np. szybkie czytanie, spawanie gazowe, znajomość angielskiego) i to czym dysponujesz (np. dom, samochód, oszczędności). Kartkę noś stale przy sobie i jak tylko przypomnisz sobie coś nowego dopisz to. Poproś krewnych i znajomych by Ci pomogli w opisaniu Twoich zdolności i umiejętności. Słuchaj, co o Tobie mówią obcy ludzie (np. ekspedientka w sklepie, czy nauczyciel) - mogą dostrzec rzeczy, których Ty u siebie nie zauważasz. Pomyśl też, jaka aktywność zawodowa sprawiłaby Ci autentyczną przyjemność - nie ma lepszej rzeczy niż pracować w zawodzie, który się lubi.

Mając spory zasób wiedzy o sobie samym i swoich możliwościach uruchom wyobraźnię, by znaleźć pomysł, jak to wykorzystać. Część osób po przeczytaniu tego tekstu usiądzie nad kartką i po kilku minutach powie sobie "Nic nie potrafię i niczego nie mam". Jest to nieprawda już z założenia - te osoby potrafią przecież powiedzieć, że nic niczego nie potrafią - coś już więc potrafią. :-) Opisanie siebie wcale nie jest łatwe i wymaga pracy; leń znudzi się tym szybko, ale czy lenie zakładają firmy? Nawet jeśli już prowadzisz firmę, to taka analiza siebie może być pomocna, bo może pozwoli Ci rozwinąć działalność i wkroczyć w obszary, o których dotąd nie myślałeś.

Wszystkie pomysły zapisuj, jeśli nie wykorzystasz ich dzisiaj, to może przyjdzie na nie czas w przyszłości.

| Powrót | Jak nazwać firmę? |

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Jak znaleźć pomysł na biznes?