Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki -> Podatek liniowy -> Przykłady indywidualne

(Poprzednia strona: Podatek liniowy)

Podatek liniowy - przykłady indywidualne

W poniższych przykładach podatku liniowego przyjmujemy, że przedsiębiorca nie płaci zasądzonych alimentów na dziecko, rodziców lub inne osoby. Jeżeli płaci, to powinien do kwot podawanych przez nas jako "granica opłacalności podatku liniowego" dodać sumę miesięcznych (lub odpowiednio - rocznych) alimentów. Nie chcemy dodawać tego przy wszystkich przykładach, bo zaciemniłoby to treść i tak za długiego tekstu.

 

Pierwszym przypadkiem, którym się zajmiemy będzie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie ma żony/męża. Dla takich osób dochodem granicznym (dochód to przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej minus koszty, które na tę działalność poniesiemy) jest kwota około 3500 zł miesięcznie. Jeżeli z miesięcznych PIT-ów wynika, że zarabiasz brutto (czyli przed odliczeniem podatku PIT) kwotę 3500 zł lub więcej, powinieneś naszym zdaniem przejść na podatek liniowy.

Drugi przypadek to biznesmen z bezrobotną lub niepracującą z wyboru żoną (lub odwrotnie - feministki prosimy o wybaczenie). W tym przypadku ważnym elementem jest wspólne opodatkowanie małżonków. Powoduje ono efektywnie podwojenie podstawy opodatkowania, powyżej której wpadamy w wyższy PIT. Zatem dla takich osób graniczną kwotą dochodu jest ok. 7000 zł miesięcznie. Poniżej tego progu nie należy wybierać podatku liniowego, powyżej - jak najbardziej.

Trzeci przypadek: mąż biznesmen, ale żona zarabia. Sedno problemu tkwi w pytaniu ile zarabia. Aby rzecz uprościć, przyjmijmy, że trzeba podliczyć dochody z obu źródeł. Kwotą graniczną wspólnego przychodu będzie 86.000 zł. Dodaj podsumowanie roczne dochodu z KPiR (lub oszacuj jego wysokość, jeżeli zacząłeś w połowie roku) do dochodów żony. Czy kwota ta wyraźnie przekracza 86.000 zł? Jeżeli tak, przejdź na podatek liniowy. Jeżeli nie, lub oscyluje w okolicach kwoty granicznej, musisz podjąc decyzję samodzielnie. Czy Twoje przychody lub przychody Twojej żony mogą łatwo przekroczyć poziom z poprzedniego roku? Jeśli tak, dla świętego spokoju wybierz podatek liniowy, chyba, że lubisz odrobinę hazardu w życiu.

Czwarty przypadek: biznesmen zarabia poniżej 3500 zł za to żona dzielnie wkracza w drugi lub trzeci próg podatkowy. W tym przypadku sprawa jest prosta jak ogon węża: z podatku liniowego rezygnujemy.

Jak widać, w celu podjęcia sensownej decyzji musisz niestety porysować sporo tabelek. Optymalizacja podatkowa zawsze polega na opieraniu się na rzeczywistych sytuacjach, dlatego też nasze rady i porady należy traktować tylko jako sugestie. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje naszych Czytelników, podejmowane na podstawie publikowanych artykułów.

Decyzję o wyborze formy opodatkowania musisz podjąć i wysłać pisemnie (list polecony za potwierdzeniem odbioru: przypnij potwierdzenia do kserokopii pisma) do dnia 20 stycznia 2007 r. Jest to decyzja nieodwołalna na cały rok podatkowy 2007.

| Stałe zaliczki na PIT (podatek dochodowy) | Podatki: strona główna |

NAWIGATOR: Strona główna -> Podatki -> Podatek liniowy -> Przykłady indywidualne