Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz ZUS ZUA - przykład wypełnienia
Formularz ZUS ZUA - przykład wypełnienia (2)
Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

(powrót do poprzedniej strony)

VII. DANE O OBOWIĄZKOWYM UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM

Tutaj również podajemy datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jak wskazuje sam tytuł, ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe.

 

VIII. DANE O DOBROWOLYCH UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH

Jak już pisaliśmy wcześniej, osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie. Rezygnacja z tego jest bardzo ryzykowna i nieopłacalna. Ubezpieczenie chorobowe zacznie działać (czyli zaczniesz mieć możliwość otrzymywania zasiłku chorobowego) po 180 dniach od rozpoczęcia opłacania składek. Przez pierwsze pół roku nie masz prawa do ubezpieczenia chorobowego i płacisz je sobie a muzom - w ramach wspierania budżetu ZUS.
W punkcie tym zaznaczamy iksem pole 05 i wpisujemy w polu 06 datę rozpoczęcia działalności gospodarczej.

IX. DANE O DOBOROWOLNYM UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM

To pole w ogóle Cię nie dotyczy. I ogólnie rzecz biorąc dotyczy bardzo niewielkiej grupy osób: niepracujących, które chcą tylko mieć opiekę zdrowotną. W zasadzie jedynym znanym nam przykładem jest przypadek rentiera, który żyje z odsetek i nie ma przychodów z pracy w żadnej formie.
Pozostawiasz to pole puste.

X. INNE DANE O OSOBIE ZGŁASZANEJ DO UBEZPIECZENIA

W tym dziale znajduje się jedno pole białe (czyli w zasadzie wypełniane przez osobę zgłaszającą). Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą pozostawiasz je puste. Kod zawodu dotyczy tylko i wyłącznie pracowników najemnych - zetkniesz się z koszmarnym zestawieniem zawodów dopiero przy zatrudnianiu pierwszego pracownika.

X. INNE DANE (...) C.D.

To pole również pozostawiasz puste. Dotyczy ono tylko pracowników najemnych, którzy mają wykonywać pracę w szczególnych warunkach. W zasadzie dopóki nie zalożysz huty lub kopalni, nie będziesz miał z tymi sprawami do czynienia.

KOLEJNE PUNKTY FORMULARZA   > > >

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz ZUS ZUA - przykład wypełnienia