Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Wprowadzenie
Czy warto podejmować działalność gospodarczą?
Jeśli masz mnóstwo pieniędzy i jesteś pewny, że starczy Ci ich do końca życia (co może się okazać złudne), to pewno nie warto podejmować działalności gospodarczej, tylko spędzić życie na przyjemnym leniuchowaniu.
Jeśli nie lubisz pracować, to możesz żyć bez pracy, choćby bardzo ubogo, ale z zadowoleniem. W takich sytuacjach zakładanie firmy także mija się z celem.
W każdym innym przypadku WARTO PODJĄĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ.

 

Ktoś powie, że już pracuje, ma etat w jakiejś firmie i co miesiąc za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie. Taka sytuacja, choć rządzi się innymi prawami, też jest formą prowadzenia działalności gospodarczej. Przecież firmie, w której jesteśmy zatrudnieni, sprzedajemy swój czas, wysiłek i umiejętności w zamian za ustalone w umowie o pracę wynagrodzenie; my jesteśmy dostawcą usług, a firma ich odbiorcą. Podsumowując: prawie każdy kto chce pracować, powinien podjąć działalność gospodarczą, czy to w formie samodzielnej (własna firma), czy w postaci najemnej (umowa o pracę).
PAMIĘTAJ:
W przypadku osób przedsiębiorczych korzyści z prowadzenia własnej działalności gospodarczej przeważają nad wadami.

Postawmy więc inaczej pytanie z tytułu: "Czy warto samodzielnie podejmować działalność gospodarczą?". W pierwszym odruchu, i tak postępuje większość ludzi, każdy uważa, że praca na etacie jest lepsza, bo jest mniej ryzykowna. W dzisiejszych czasach jest to mylne wyobrażenie. Pracę na etacie można stracić niemal z dnia na dzień. A skoro tak, to nie ma żadnej różnicy w ryzyku między pracą na etacie, a samodzielną działalnością gospodarczą.

Praca na etacie wiąże się z poważnym ryzykiem, gdyż odbiorcą naszej pracy jest TYLKO jeden klient - firma w której jesteśmy zatrudnieni. Przy aktywności samodzielnej możemy zdobyć przynajmniej kilku klientów unikając uzależnienia się od jednego, a tym samym zmniejszając ryzyko, że kiedy jeden klient zrezygnuje z naszych usług - tak jak to jest przy umowie o pracę - to znajdziemy się bez pracy i bez środków do życia. Jest jeszcze wiele innych zalet pracy na własną odpowiedzialność, oto niektóre z nich:

  • nie masz przełożonego
  • sam sobie wyznaczasz cele i zadania
  • sam określasz ile i jak intensywnie będziesz pracować

Wady - no cóż, są też i wady. W pracy na etacie nie musimy się martwić rozliczeniami z urzędami, bo zajmują się tym wyspecjalizowani pracownicy. Przy samodzielnej działalności gospodarczej możemy być zmuszeni do zajmowania się sprawami, o których nie mamy pojęcia i z którymi nie potrafimy sobie poradzić.
Ale możemy przecież wynająć kogoś, kto zrobi to za nas. Tak naprawdę to w firmie, w której pracujemy na etacie, wygląda to dokładnie tak samo - część pracowników zajmuje się za wynagrodzeniem sprawami, które dla pozostałych byłyby kłopotliwe i przez które traciliby czas, zamiast skupić się na podstawowych aspektach swojej pracy. Na początek zrobimy wszystko, aby pomóc Ci przebić się przez robotę papierkową. Przejrzyj nasz serwis i... do dzieła.

Jak założyć firmę

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Wprowadzenie