Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz NIP 1 - przykład wypełnienia
Formularz NIP 1 - przykład wypełnienia
Ze względów technicznych pliki ilustracyjne zostały pomniejszone. Nie musisz jednak męczyć się z nosem przyklejonym do monitora - po kliknięciu na dowolny obrazek w nowym oknie pojawi się jego powiększenie. Formularz NIP 1 należy najpierw wypełnić "na brudno", mając swój egzemplarz przed oczami na biurku.


W tym polu niczego nie wypełniamy, bo to jest właśnie numer o jaki się staramy.

 


Krzyżyk stawiamy w kwadracie 1, bo jest to zgłoszenie identyfikacyjne. Jeżeli jednak kiedykolwiek wcześniej składałeś już formularz NIP 1 - stawiasz krzyżyk przy kwadracie 2.
W polu 5 podajemy nazwę i adres urzędu skarbowego, pod który podlegamy ze względu na miejsce zamieszkania.


Skoro jest to zgłoszenie identyfikacyjne, to w polach 6 i 7 niczego nie wpisujemy.
Jeżeli jednak kiedykolwiek wcześniej składałeś już formularz NIP 1 - zaznaczasz w polu 6 odpowiednią opcję. W większości przypadków uruchomienie działalności gospodarczej nie oznacza zmiany właściwości urzędu skarbowego (czyli stawiamy krzyżyk przy kwadracie 1 - NIE).


W części B podajemy nasze dane identyfikacyjne. W polu 17 należy podać nazwisko według świadectwa urodzenia niezależnie od tego, czy ktoś zmieniał nazwisko, czy nie.


Jeśli w innych krajach nie mamy nadanych numerów identyfikacji podatkowej, to pola te pozostawiamy puste.


Następnie podajemy nasz adres zameldowania.


Jeśli jesteśmy zameldowani tam, gdzie mieszkamy, to pola 39 do 51 pozostawiamy puste. Jeśli natomiast mieszkamy w innym miejscu niż podany adres zameldowania, to w tych polach możemy podać adres zamieszkania.
Nie ma jednak obowiązku podawania adresu zamieszkania. Niektórzy z zasady nie informują urzędów o tym, o czym nie muszą, zatem zaznaczamy to wyraźnie. Jeżeli regularnie odbierasz korespondencję z adresu zameldowania, US nie musi wiedzieć, gdzie przebywasz. Tym bardziej, że czasem udzielanie takiej informacji bywa niewygodne - patrz casus ministra, mieszkającego w Warszawie z kochanką... Gdyby często zmieniał garsoniery, ćwierć życia spędziłby na wypełnianiu tego druczka w wersji aktualizacyjnej.

KOLEJNE PUNKTY FORMULARZA > > >

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Formularz NIP 1 - przykład wypełnienia