Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!


Kliknij tutaj!
Kliknij tutaj!

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Jak nazwać firmę? -> Nazwa firmy a jej forma prawna
Nazwa firmy a jej forma prawna
Rejestrując firmę poza wymyśloną przez siebie nazwą musisz uwzględnić istniejące uregulowania prawne dotyczące tej kwestii. Na nazwę ma wpływ forma prawna w jakiej będzie prowadzona działalność.

Przy samodzielnej działalności gospodarczej poza nazwą firmy trzeba uwzględnić imię i nazwisko przedsiębiorcy, czyli jeśli Jan Nowak wybrał dla swojej firmy nazwę "Stokrotka", to pełna nazwa jego firmy będzie brzmieć "Stokrotka Jan Nowak".

 

Panuje przesąd, że należy jeszcze dodać "PPU", "PPUH" albo "PPUH i T" itp. przed właściwą nazwą firmy. Te skróty oznaczają odpowiednio "Prywatne Przedsiębiorstwo Usługowe", "Prywatne Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe" i "Prywatne Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe i Turystyczne". Stosowanie tych oznaczeń jest zbędne - nie wymagają tego przepisy, a poza tym klienci nie będą mówili, że korzystają z usług firmy "pepeuha stokrotka" tylko po prostu "Stokrotka".
PAMIĘTAJ:
Rozmyślając o nazwie swojej firmy pamiętaj o elementach, jakie będą musiały zostać do niej dodane.

Przedrostki PPH i podobne są pozostałością po pierwszych latach transformacji ustrojowej. Urzędy żądały wówczas pełnego określenia w nazwie firmy spraw, którymi będzie się ona zajmować. Aby uniknąć biegania po urzędach, zmieniania papierów firmowych, szyldów czy pieczątek - świeżo upieczeni biznesmeni pakowali do nazwy wszystko, co tylko przyszło im na myśl. Wymogi te już dawno nie obowiązują, ale siłą bezwładności wciąż pojawiają się nowe "pepeuhy".

Przy okazji warto zauważyć że w tej sytuacji wybranie nazwy firmy przez skojarzenie z nazwiskiem przedsiębiorcy może się skończyć powieleniem nazwiska; na przykład, gdy Pan Jan Gwoździk wybierze nazwę "Gwoździk", to pełna nazwa firmy będzie brzmiała "Gwoździk Jan Gwoździk", co nie jest szczególnie fortunne.

W przypadku spółki cywilnej po nazwie musi być dodane "spółka cywilna" lub skrót "s.c.".

W przypadku spółki jawnej analogicznie jak powyżej "spółka jawna", lub "s.j.".

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nikt nie używa pełnego określenia formy prawnej, bo jest po prostu zbyt długie - wykorzystywany jest skrót "sp. z o.o.".

Uwaga! Na zewnątrz budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, powinna znaleźć się tabliczka podająca nazwę firmy np. "Stokrotka Jan Nowak" i określenie, czym się zajmuje np. "Usługi stolarskie". Co prawda prawie nikt się tym przepisem nie interesuje, ale wymóg prawny nadal funkcjonuje.

| Znaczenie nazwy firmy | Ważna decyzja: forma opodatkowania |

 

NAWIGATOR: Strona główna -> Zakładamy firmę -> Jak nazwać firmę? -> Nazwa firmy a jej forma prawna